Przejdź do treści
LIGA OBRONY KRAJU
STOWARZYSZENIE
Szkolenia i Kursy
Prawa Jazdy
Kategorie A, B, BE, C, CE
Instruktora Nauki Jazdy
Szkolenia Okresowe
Kwalifikacja Wstępna
Kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR - Kurs podstawowy
- Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach
- Przewóz materiałów wybuchowych klasy 1
- Przewóz materiałów promieniotwórczych klasy 7
Certyfikat kompetencji zawodowych
Kurs dla kierowców wózków jezdniowych
ZW Poznań
adres
Niezłomnych 1
Poznań (61-894)
Fax: 61 8533299 w.113
Jak dojechać?
Dotacje

Projekt finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Trochę o mistrzostwach, pierwszych miejscach i ciągłej walce.

pkm
2022-09-16

Trochę o mistrzostwach, pierwszych miejscach i ciągłej walce
Od czego by tu zacząć.... hmmmmm.... może od:

- 4 miejsca Mishy na Mistrzostwach Polski w klasie Europa kat Junior?

A może od:

- 3 miejsca Mishy i Gosha w Mistrzostwach Polskiego Związku Klasy Słonka w kat Junior?

Albo:

- 1 miejsca Nawojki w Regatach Pamięci w klasie ILCA 6 (Laser Radial)?

Moglibyśmy tak jeszcze więcej, ale króciutko po kolei:


W drugiej połowie sierpnia nasi „optimiściarze” startowali w dwóch bardzo ważnych regatach: Mistrzostwa Polski do lat 11 w Złocieńcu oraz Mistrzostwach PSKO gr B w Charzykowy.

W Złocieńcu Paweł zajął bardzo wysoką lokatę - 7 miejsce w kat chłopców (na 77 startujących) a Lena i odpowiednio 10 i 14 miejsca (na 50 startujących) a Adaś 67 miejsce zaliczając 2 falstarty.

Najważniejszą imprezą jednak dla gr B były Mistrzostwa PSKO gr B, o start do których nasi zawodnicy walczyli w kwalifikacjach przez cały sezon. Paweł pokazał się znowu z bardzo dobrej strony, wygrywając jeden z wyścigów. Jednak były to bardzo ciężkie regaty: brak wiatru lub bardzo zmienny, wielokrotne próby rozegrania wyścigów podejmowane przez komisję sędziowską i tylko 7 wyścigów przez 4 dni regat. Nasze miejsca to: Paweł (47), Ola (52), Basia (101), Mateusz (110) w stawce 246 zawodników. Na uwagę zasługuje bardzo duży postęp Oli i Mateusza, który jeszcze rok temu żeglował tylko i wyłącznie w szkółce. Brawo WY!

W tym czasie nasze lasery gościły po raz kolejny w Pucku: najpierw na zgrupowaniu, aby następnie wystartować w Pucharze PSKL. Warunki wiatrowe przez pierwsze 2 dni regat były stabilne, wiatr umiarkowany. Ostatniego dnia od totalnej ciszy na zatoce, rozwiało się aż do około 20 knt. W ILCA 6, Nawojka i Jeremi zakończyli regaty w złotej grupie (25 i 53 msc). Amelia i Paweł natomiast w srebrnej (26 i 38).

Natomiast w klasie ILCA 4, możemy się pochwalić, ze w złotej grupie 46 miejsce zajął Stachu, dla którego były to pierwsze regaty na laserze po zaledwie 1 tygodniu pływania na laserze- regularnie meldował się w okolicach 20 miejsca w swojej flocie . Oby tak dalej! Krzyś i Mati walczyli mocno o miejsca w srebrnej grupie (13 i 58) z różnym skutkiem.

A co działo się na Kiekrzu?

Mistrzostwa Polskiego Związku Klasy Słonka w kat Junior i Masters, w których na starcie w kategorii Junior stanęły aż 3 załogi z naszego klubu. Najlepsza lokatę zajęli Misha i Gosha - 3 miejsce. Chłopaki pierwszy raz mieli okazję żeglować na tej klasie a ich wyniki wcale nie są dla nas zdziwieniem.

Pochodzący z Białorusi zawodnicy, bowiem mogą się pochwalić tytułami mistrzowskimi: Gosha zdobył jako załogant 7-krotnie Mistrzostwo Białorusi w klasie 420 oraz 1 raz w klasie 470 a Misha wraz ze swoją siostrą, Sonią, Mistrzostwo Białorusi 2021 oraz zajęli 1 miejsce w Spartakiadzie Białoruskiej w 2022 w klasie Cadet.

Załoga w składzie Paweł & Daniel uplasowali się na 6 miejscu a Nawojka z Zosią na miejscu 8. Z całą pewnością pływanie na Słonce to nowe doświadczenia dla naszych zawodników, którzy na co dzień startują w klasach jednoosobowych.

W kategorii Masters wystartował natomiast Tomek z Eweliną, kończąc regaty na 9 miejscu oraz Nela z Romką (najweselsza załoga całych regat).

Na początku września, jak co roku, odbyły się Regaty Pamięci organizowane przez JKW Poznań. I tutaj żadnych złudzeń konkurencji nie zostawiła Nawojka w klasie ILA 6 (radial), wygrywając wyścigi z odstawą ponad pół boku i zajmując finalnie 1 miejsce. W klasie Optimist najlepszy z klubu okazał się Paweł (7 msc).

A z czym kojarzy nam się wrzesień? Tylko i wyłącznie z cyklem regat mistrzowskich.

W miniony weekend lasery (ILCA 6) i Europa startowały w Mistrzostwach Polski Klas Nieolimpijskich w Górkach Zachodnich. 4 dni ścigania się w trudnych de facto warunkach. W pierwsze dwa dni wiatr wiał z siłą ok 15 knt. W sobotę wiatru trochę zabrakło ale została fala, która nie pomagała zawodnikom. Ostatniego dnia natomiast na warunki wietrzne nie można było narzekać - iście żeglarska pogoda z wiatrem przekraczającym 20 knt. Są to jedne z nielicznych regat, w których organizatorom udało się komplet zaplanowanych 11 wyścigów. Naszym radialowcom (Paweł, Jeremi i Gosha) niestety kondycja, wiatry itp raczej nie sprzyjały na tych regatach, choć zaliczyli kilka udanych wyścigów w grupie srebrnej.

Natomiast wielkim zaskoczeniem dla nas okazał się Misha na Europie, który od pierwszego dnia pływał w pierwszej połowie stawki i cały czas nie pozostawił złudzeń, że może powalczyć o podium w kategorii Juniorów. Niestety, słabszy wiatr w sobotę, nie pomógł w tej walce i ostatecznie Misha zakończył regaty tuż za podium (4 msc w kat juniorów i 23 w generalce na 48 startujących). Trzeba dodać, że dla Mishy były to pierwsze regaty na morzu w całym jego życiu, pierwsze regaty w klasie jednoosobowej w tak silnej i dużej stawce i pierwsze regaty ogólnopolskie, jako zawodnika Polskiego Związku Żeglarskiego. Pochylamy więc głowę przed tym czternastolatkiem i chapeau bas dla tego jego osiągnięcia!


Nie składamy broni - przed nami Międzynarodowe Mistrzostwa PSKO w klasie OPP w Dziwnowie, Mistrzostwa Polski Klas Olimpijskich w Górkach Zachodnich oraz cykl Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego we wszystkich klasach.