Przejdź do treści
LIGA OBRONY KRAJU
STOWARZYSZENIE
Szkolenia i Kursy
Prawa Jazdy
Kategorie A, B, BE, C, CE
Instruktora Nauki Jazdy
Szkolenia Okresowe
Kwalifikacja Wstępna
Kierowców przewożących materiały niebezpieczne ADR - Kurs podstawowy
- Przewóz towarów niebezpiecznych w cysternach
- Przewóz materiałów wybuchowych klasy 1
- Przewóz materiałów promieniotwórczych klasy 7
Certyfikat kompetencji zawodowych
Kurs dla kierowców wózków jezdniowych
AKTUALNOŚCI

Puchar Prezesa LOK – GRAND PRIX MISTRZOSTW

logo mistrzostw naviga
Oleśnica
2024-04-15

Zgodnie z planem imprez modelarskich LOK na rok 2024 w dniach 13 i 14 kwietnia br. zostały przeprowadzone Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Statków i Okrętów klas C NAVIGA z udziałem zawodników zagranicznych.
W sali widowiskowej w Oleśnicy zgromadzono 82 modele konkursowe wykonane rękoma modelarzy z Polski (58 modeli), Czech (21 modeli) i Ukrainy (2 modele). Modele redukcyjne to wierne kopie istniejących statków i okrętów, dioramy przedstawiające sytuacje na morzu, takie jak bitwy morskie, konwoje, odkrycia nowych lądów, holowania, sceny w porcie itp. Reprezentowane były wszystkie rodzaje modeli potocznie określanych jako „redukcyjne klas C NAVIGA”.

Modele kategorii „C” oceniane są za jakość, dokładność i trudność wykonania oraz zgodność z oryginałem w skali 0-100 pkt. Wykonawca otrzymuje złoty medal, jeśli ocena końcowa mieści się w zakresie 95-100 punktów, srebrny: 90-95 punktów i brązowy: 85-90 punktów.

W tegorocznych mistrzostwach przyznano łącznie 35 medali złotych, 27 medali srebrnych i 19 medali brązowych. Puchar Prezesa LOK – GRAND PRIX MISTRZOSTW – za najwyżej oceniony model otrzymał Dariusz Fabian
z Nowego Tomyśla za model pancernika amerykańskiego z II w. św. USS „Missouri”. Tradycyjnie wręczono również Puchar Prezesa Zarządu SM „Zacisze” w Oleśnicy za najlepszy model wykonany z wycinanki kartonowej. Puchar otrzymał Aleksandr Dron z Ukrainy za model krążownika „Askold”. Dyrektor Biura Zarządu Dolnośląsko-Opolskiej Organizacji Regionalnej LOK ufundował puchar za najlepszy model wykonany z zestawu plastikowego. Puchar ten zdobył Sławomir Słoka z modelarni Akademii Policyjnej
w Szczytnie. Zgodnie z regulaminem imprezy pucharem nagradzany jest wykonawca najlepszego modelu statku pod polską banderą. W roku bieżącym ten puchar wręczono Ryszardowi Górskiemu z miejscowości Dębe za model statku pożarniczego „Strażak-3”. Puchar Starosty Powiatu Oleśnickiego za najlepszy model żaglowca otrzymał Vladimir Mareš KLM Vysoke Myto (Czechy).

Ponadto wręczono 5 pucharów za najwyżej ocenione modele w klasach.

Za rok spotkamy się w Oleśnicy na kolejnych mistrzostwach Polski tych pięknych modeli.

Tekst: Ryszard Mach